Bedensel Engelliler Özel Eğitim Sincan

Doğum öncesi, doğum sırasında veya doğum sonrası dönemde meydana gelen problemlerden çocuklarda kalıcı hasar oluşturabilir. Bu kalıcı hasarlar çocuklarda bedensel engellere neden olmaktadır. Oluşan bedensel engellerle mücadele edilip mevcut durumun, gerekli çalışmalar ve eğitim programları sayesinde bireyin günlük yaşam aktivitelerine katılımının en üst noktada ve fonksiyonel olduğu duruma gelmesi amaçlanır.

Bedensel engelli bireylerin yaşamlarının her döneminde sağlıklı yaşıtlarından fiziksel olarak geri kalmamaları hem fiziksel hem zihinsel gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu gelişimi yakalayabilmek için önemli birçok parametre vardır. Başlıcaları ise ; çocuğun normal gelişim basamaklarını sağlıklı ve zamanında yakalayabilmesi için FİZYOTERAPİST, AİLE ve ÇOCUĞUN çalışmalarıdır. Aile ve çocuk fizyoterapistinin önerdiği egzersiz ve yönerge programını takip ederse , Fizyoterapist de çocuğun gelişim basamağına , çocuğun dönütlerine uygun modern ve güncel tedavi yaklaşımlarını sunabilmelidir.

Dil Konuşma Güçlüğü Özel Eğitim Programı Fatih Gama Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Etimesgut, Sincan, Eryaman, Fatih, Törekent, Yenikent, Yapracık, Turkuaz

Tıbbi olarak bedensel eğitim alacak tanıyı almış her çocuk en kısa zamanda rehabilitasyona başlamalıdır. Çocuğun hikayesi ve genel durumu hakkında bilgiler alındıktan sonra gelişimsel hedefler belirlenir. Ve olması gereken gelişim basamağını çocuğun en doğru ve sağlıklı olarak yapabileceği zamanda yapması adına rehabilitasyon yapılır.

Rehabilitasyona ihtiyaç duyan başlıca hastalık grupları şunlardır;

→CEREBRAL PALSY ( SEREBRAL PALSİ )

→KAS HASTALIKLARI ( SPİNAL MUSKÜLER ATROFİLER , MUSKÜLER DİSTROFİLER vs …)

→SPİNA BİFFİDA , HİDROSEFALİ VE BEYİN OMURİLİK SIVISI ANOMALİLERİ

→MOTOR GELİŞİM GERİLİĞİ

→GENETİK BOZUKLUKLAR ( DOWN SENDROMU , CANAVAN SENDROMU , RETT SENDROMU , WEST SENDROMU vs …)

→KONJENİTAL ANOMALİLER

→DUYUSAL BÜTÜNLEME BOZUKLUĞU

→NÖROLOJİK RAHATSIZLIKLAR( MS ,SPİNO CEREBELLAR ATAKSİ vs …)

Bu hastalık gruplarına rehabilitasyon uygularken kullandığımız tedavi teknikleri şunlardır;

→BOBATH TERAPİSİ

→DUYU BÜTÜNLEME(ERGOTERAPİ) TERAPİSİ

→MANUEL TERAPİ

→GELENEKSEL FİZYOTERAPİ

→OROMOTOR REHABİLİTASYON

→ORTEZ/PROTEZ EĞİTİMİ

→FONKSİYONEL BANTLAMA (KİNESİOTAPE)

→REFLEKSOLOJİ

→UZAY TERAPİ

EĞİTİMİNİ SADECE LİSANS EĞİTİMİ İLE SINIRLANDIRMAYAN, MODERN VE GÜNCEL TEDAVİ PRENSİPLERİNİ YAKALAYABİLMEK İÇİN YÜKSEK LİSANS , KONFERANS , SEMİNER, SEMPOZYUM VE KURSLARA KATILIMINI DEVAM ETTİREN, YENİLİKLERE AÇIK FİZYOTERAPİST KADROMUZLA HAYATA DOĞRU HAREKETE GEÇMEYE HAZIRIZ…